Hopp til hovedinnhold
Ukens analyse

8. mai 2025: 80 år siden frigjøringen

Foto: Forsvaret

I dag markerer vi 80 år siden frigjøringen av Norge fra nazistisk okkupasjon.

8. mai 1945 betydde slutten på fem år med undertrykkelse – og starten på gjenoppbyggingen av et fritt og demokratisk samfunn. I dag markeres også veterandagen, der vi hedrer alle som har tjenestegjort for Norge – fra andre verdenskrig til dagens internasjonale operasjoner.

Erfaringene fra den tyske okkupasjonen har formet norsk sikkerhets- og forsvarspolitikk i årene siden, og «aldri mer 9. april» har vært et bærende prinsipp for å sikre at Norge aldri igjen står uforberedt overfor ytre trusler.

I dagens sikkerhetspolitiske situasjon, preget av Russlands angrepskrig mot Ukraina, økt stormaktsrivalisering og angrep på demokratiske verdier, står vi igjen overfor viktige veivalg. 8. mai minner oss om at fred, frihet og stabilitet ikke er selvfølgeligheter – de må beskyttes, både nasjonalt og gjennom vår forpliktelse til allierte og partnere.

La denne dagen være en anledning til å hedre dem som ofret alt, og til å forsterke vårt engasjement for fred, sikkerhet og demokrati i vår tid.

Hovedarrangementet på Akershus festning i Oslo 8. mai 2025:

  • 08.00: Flaggheising ved vaktsoldatene på Akershus festning
  • 10.00: Åpen dag – slutt 16.00
  • 10.00: Kransenedleggelse på Normandieplassen ved forsvarsminister Tore O. Sandvik
  • 10.30: Kransenedleggelse på Retterstedet ved stortingspresident Masud Gharahkhani
  • 11.00: Gudstjeneste i Akershus slottskirke
  • 12.00: Salutt – 21 skudd
  • 12.02: Kransenedleggelse ved Nasjonalt veteranmonument ved Ine Eriksen Søreide, leder for Stortingets utenriks- og forsvarskomité
  • 13.50: Veterankonsert på Festningsplassen ved Forsvarets stabsmusikkorps og Stian «Staysman» Thorbjørnsen
  • 14.30: Målgang «På hjul med veteraner» ved forsvarsminister Tore O. Sandvik
  • 15.00: Hovedseremoni på Festningsplassen (Alle på plass 14.50)
    – Hans Majestet Kongen ankommer Akershus festning
    – Overflyvning Akershus festning med F-35
    – Kransenedleggelse ved Nasjonalmonumentet ved representant for kongehuset
    – Statsministerens tale
    – Soldatenes tale ved Mahmoud Farahmand
    – Medaljeseremoni
    – Musikkinnslag
  • 15.45: Arrangementet avsluttes
  • 16.00: Åpen dag på festningen avsluttes.

Les mer om dagens program på Forsvarets nettside.