Har det skjedd en utvikling i Afghanistan?

Etter århundreskiftet har Norge bevilget store beløp i utviklingshjelp for å bedre levekårene for det afghanske folket. Store beløp er gitt til ulike FN-organisasjoner, og mye er fordelt gjennom den statlige utviklingsorganisasjonen NORAD. Ellers har mange frivillige hjelpeorganisasjoner gjort en stor innsats i landet.

 

 

 

Det er gått åtte år siden Taliban-styret ble styrtet. Allikevel øker frustrasjonen over en stadig vanskeligere situasjon og mangel på økonomisk utvikling i Afghanistan. Verdenssamfunnet har brukt nær 100 milliarder kroner på Afghanistan de siste årene, men resultatene er langt ifra tilfredsstillende.

Hva gjør Flyktninghjelpen i Afghanistan?
Hvorfor trakk Leger uten grenser seg ut?
Hvilke opplevelser har en bistandsarbeider?

I 2008 var det seks millioner barn som var innskrevet i skoler, mot under én million da Taliban regjerte. Også det sivile samfunn bygges gradvis ut. Kvinnefrigjøring går fremover, men i et sakte tempo. Under Taliban så man ikke kvinner i det offentlige liv, mens det i dag sitter 28 kvinner i parlamentet.


Italienske soldater frakter mat, vann og medisiner til en avsidesligende landsby. Bilde: ISAF

Det er krigshandlinger i flere områder i landet, og det er fortsatt en akutt humanitær krise i enkelte regioner. Tusenvis av sivile er avhengig av nødhjelp for å overleve. I følge det norske Forsvaret må det satses på utvikling og humanitært arbeid for å stanse rekrutteringen til Taliban i Afghanistan. Mange av NATO-landene som har styrker i Afghanistan gir mye penger til utvikling, men så langt har det internasjonale samfunn brukt elleve ganger så mye ressurser på våpen og militære formål. I følge Flyktninghjelpen bør NATO-land som er aktive i Afghanistan forplikter seg til å bruke like mye på bistand som de bruker militært. Dette har så langt ikke skjedd.

Hvilke utfordringer står det internasjonale samfunnet overfor?
Hjelpearbeidere blir nå stadig oftere utsatt for angrep rundt om i verden, også i Afghanistan. Hjelpearbeid er bare mulig dersom de væpnede gruppene er villige til å respektere tryggheten. Dette er vanskelig i et land som Afghanistan hvor det er mange som tjener på fortsatt uro og mangel på utvikling slik som korrupte statsansatte, narkotikaindustrien og Taliban. Ulike bistandsorganisasjoner i Afghanistan sier at sikkerhetssituasjonen i landet er blitt verre over tid og at det er i dag vanskelig å utføre hjelpearbeid i store deler av landet.


NATO-styrker hjelper til med å bygge opp et sykehus som har kollapset. Bilde: ISAF


OPPGAVER:

1. Norsk bistand - til hva?

2. Sivilie og militære i konflikt



Strategi under endring


Vil du lære mer om Afghanistan?


Taliban
 
Adr: Fridtjof Nansens plass 8, 0160 Oslo - Tlf: 22 40 36 00 - Faks: 22 40 36 10 - E-post: post@atlanterhavskomiteen.no

Nettløsning og design er levert av ViaNett AS